تبلیغات
๑۩۞۩๑پاسخگویی به ...๑۩۞۩๑ - سیکل ماهیانه
๑۩۞۩๑پاسخگویی به ...๑۩۞۩๑

دوستان ما

آرشیو موضوعی

آرشیو

مقالات

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

سیکل ماهیانه

 سیکل ماهیانه

به نام خدا

یک دختر خانم نوجوان وقتی که دچار اولین خونریزی قاعدگی اش می شود، اصطلاحا می گوییم که بالغ شده است. اما این بلوغ در واقع به چه معناست؟ در بدن یک خانم چه اتفاقی می افتد که هر ماه چند روزی خونریزی اتفاق می افتد؟ به بلوغ رسیدن یک دختر خانم به معنای آمادگی وی برای چه امری است؟ چرا خونریزی های ماهیانه خانم ها از سنی حوالی نوجوانی شروع شده و حوالی میانسالی خاتمه پیدا می کند؟
در بدن یک خانم همانطور که در بالا توضیح داده شد، یک جفت تخمدان وجود دارد. در زمان جنینی درون این تخمدان ها فولیکول هایی به تعداد معین ایجاد میشود. درون این فولیکول ها سلولی است به نام اووسیت که قرار است تخمک های آینده بدن این خانم باشند. اما تخمک چیست؟تخمک در واقع واحدی است که حاوی نسخه ای کپی شده از ژن های بدن خانم است و مقداری پروتئین به عنوان غذای ذخیره هم همراه خود دارد. این تخمک قرار است با اسپرم آقا ترکیب بشود تا تخم یا همان جنین اولیه را بسازند. به فولیکول ها باز گردیم. تعداد این فولیکول ها در طول زندگی خانم اضافه نمی شود و در هر سیکل ماهیانه یک یا چند تا از این فولیکول ها آزاد می شوند. اما سیکل ماهیانه چیست؟
در بدن هرکدام از ما مواد شیمیایی به نام هورمون وجود دارند. این هورمون ها در واقع مثل نامه عمل میکنند. این نامه ها از یک عضو مبدا آزاد می شوند و به عضو مقصد می روند. عضو مقصد با خواندن این نامه ها می فهمد که عضو مبدا از او خواسته تا فلان کار را بکند. بعضی از این هورمون ها هم مخصوص تنظیم اعمال جنسی بدن ما هستند که هورمون های جنسی نامیده می شوند.
یک سیکل ماهیانه یک دوره 28 روزه است که در آن هر 28 روز یکبار وقایعی تکرار می شوند که در واقع شرایط باروری را برای یک خانم فراهم می کنند. ما یک بار با هم این 28 روز را در یک خانم بالغ دوره میکنیم، البته در شراطی که این خانم باردار نیست.


روز اول هر سیکل را اولین روز شروع خونریزی در نظر میگیریم. (روز صفر شکل)
 از پایینترین بخش شکل یعنی لایه قرمز رنگ پایین شروع میکنیم. این لایه می خواهد به ما اندومتر یا لایه مخاطی پوشاننده دیواره درونی رحم را نشان بدهد. اما اهمیت این لایه اندومتر چیست؟ این لایه همان جایی است که تخم باید در آن لانه گزینی کند و بزرگ بشود. درون اندومتر پر از رگهای خونی است. با شروع سیکل گفتیم که اولین روز خونریزی را داریم. میبینیم که ضخامت اندومتر دارد کم می شود، چون در خونریزی قاعدگی، لایه اندومتر است که به همراه عروق خونی درون آن کنده شده و به شکل خونریزی قاعدگی، بیرون می ریزد. این کاهش ضخامت تا حوالی روز 10 ادامه پیدا میکندو از آن به بعد افزایش ضخامت اندومتر را داریم. این زیاد شدن ضخامت اندومتر تا روز 12 به صورت ترمیم بافتی صورت می گیرد و از نیمه دوم سیکل تحت اثر مثبت یکی از هورمونهای جنسی به نام پروژسترون، و تحت فرماندهی مغز انجام می شود. در صورتی که بارداری رخ ندهد، مجددا در روز اول سیکل بعدی ریزش بافت اندومتر و عروق خونی دورن آن را خواهیم داشت.
در ستون بعدی دیاگرام عملکرد دو تا از هورمونهای جنسی را داریم. عملکرد این هورمون ها را به اختصار بررسی میکنیم. هورمون استروژن یک افزایش ناگهانی در میانه سیکل دارد که موجب افزایش میزان هورمون LH می شود. هورمون پروژسترون با افزایش خود در نیمه دوم سیکل، موجب  حفظ و افزایش ضخامت اندومتر می شود. و در آخر سیکل با کاهش میزان این هورمون، شروع ریزش اندومتر (شروع خونریزی قاعدگی) را داریم.
ستون بعدی عملکرد تخمدان را نشان می دهد. با شروع سیکل، اووسیت درون فولیکول تخمدانی شروع به رشد می کند. در نیمه سیکل این فولیکول که بالغ شده در اثر افزایش ناگهانی میزان هورمون LH ، از تخمدان آزاد می شود که به این عمل تخمک گذاری گفته می شود. تخمک آزاد شده بوسیله لوله های فالوپ گرفته شده و درون لوله های فالوپ به طرف جسم رحم حرکت میکند. اجسام زردی که در این شکل از نیمه دوم سیکل کشیده شده اند، در واقع نشاندهنده جسم زردی است که در صورت اتفاق افتادن بارداری، ایجاد خواهد شد و نقش زیادی را جهت حفظ و تغذیه جنین ایفا خواهد کرد که در مبحث بارداری مفصلا توضیح می دهیم.
ستون بعدی هم دو هورمون دیگر جنسی را نشان میدهد که در واقع LH  و  FSH  هستند. عملکرد هر کدام در بالا به اختصار گفته شد.
حالا می خواهیم تکه های پازلی که در بالا توضیح دادیم را به هم وصل کنیم تا در کل بتوانیم یک چرخه جنسی را به صورت یک حرکت دایره وار ببینیم.
با شروع خونریزی یعنی کنده شدن و ریزش بافت اندومتر و عروق خونی آن، در تخمدان ها یک فولیکول شروع به رشد می کند. در حوالی روز 10 سیکل ریزش بافت اندومتر تمام شده و بافت دوباره خودش را باز سازی می کند. در نیمه سیکل یعنی روز 15 ، مقدار هورمون استروژن زیاد می شود. به دنبال آن مقدار هورمون LH ناگهان زیاد می شود که باعث می شود فولیکولی که بالغ شده بود، از درون تخمک به بیرون بیفتد. در ادامه با زیاد شدن مقدار هورمون پروژسترون، بافت اندومتر که خودش را بازسازی می کرد، یک افزایش ضخامت پیدا بکند. این افزایش ضخامت به این دلیل است که اندومتر دارد برای جای دادن تخم (در صورتی که خانم باردار بشود) آماده می شود.
شروع قاعدگی در نوجوانی به دلیل رسیدن این هورمون ها به میزان دارای عملکرد است، که البته به فرمان مغز است. با تمام شدن تعداد فولیکول ها در میانسالی، دیگر سیکلی اتفاق نخوهد افتاد. در این زمان میگوییم خانم یائسه شده است.  دقت کنید که تمام این زیاد و کم شدن های مقادیر هورمون ها، تحت نظارت مغز صورت میگیرد.
خانم نوجوانی که داراری سیکل خونریزی ماهیانه است، قابلیت باروری دارد. یعنی در صورتی که به هر نحو اسپرمی وارد دستگاه تناسلی وی بشود، می تواند با تخمک آزاد شده ترکیب شده و تخم را ایجاد بکند. این تخم هم می تواند در رحم جایگزین شده و به صورت جنین شروع به رشد کرده و به شکل نوزاد متولد شود. ولی در خانمی که یائسه شده، به دلیل نبودن فولیکول، دیگر سیکلی اتفاق نمی افتد، پی تخمکی هم آزاد نمی شود، پس حتی با وجود داشتن نزدیکی و ورود اسپرم به سیستم تناسلی، باروری اتفاق نخواهد افتاد.

درباره وبلاگ

پس از فیلتر شدن وبلاگ قبلی ام اقدام به تاسیس وبلاگی جدید با نامی کاملا متفاوت نمودم.
شما دوستان عزیز میتوانید سوالات خود را در رابطه با مسایل جنسی در قسمت نظرات مطرح کنید تا به آنها پاسخ داده شود.
مدیر وبلاگ : شاهین خیری

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان