تبلیغات
๑۩۞۩๑پاسخگویی به ...๑۩۞۩๑ - تخمک گذاری و لقاح
๑۩۞۩๑پاسخگویی به ...๑۩۞۩๑

دوستان ما

آرشیو موضوعی

آرشیو

مقالات

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

تخمک گذاری و لقاح

تخمک گذاری و لقاح

به نام خدا

یک خانم چگونه پس از یک نزدیکی، باردار می شود؟ آیا بدون ورود مایع منی به بدن خانم هم امکان بارداری وجود دارد؟
طی یک نزدیکی، هنگامی که آلت تناسلی مرد که به حالت نعوظ در آمده وارد بدن خانم می شود، درون واژن به انزال می رسد. با انزال مایع منی درون واژن ریخته می شود. این مایع منی حاوی اسپرم است.


 اسپرم ها حاوی یک کپی از ژن های آقا هستند، به همراه چند آنزیم که برای ورودشان به درون تخمک لازم است. اسپرم همانطور که در شکل دیده می شود، دارای یک وسیله حرکتی طناب مانند در انتهای خود است که تاژک نامیده می شود. اسپرم با حرکات شلاق مانند مداوم این تاژک می تواند حرکت بکند.
در صورتی که دخول انجام شود ولی انزال درون واژن اتفاق نیفتد (اتفاقی که در جلوگیری طبیعی می افتد)، اسپرمی به دستگاه تناسلی خانم وارد نشده پس لقاحی صورت نمی گیرد.
با یک بار انزال، حدود یک قاشق مرباخوری مایع منی به درون واژن وارد می شود. درون این مقدار مایع منی چند میلیون اسپرم وجود دارد. مقداری از این اسپرم ها لحظاتی پس از انزال از واژن به بیرون میریزند. مقداری هم به همراه دفع ادرار خانم پس از نزدیکی، از بدن خانم خارج می شوند بدون اینکه کاری انجام بدهند. اسپرم های باقیمانده سفر خود به سمت تخمک را شروع می کنند.
 
با ورود اسپرم به درون واژن، اسپرم به کمک تاژک خود، در جهت بالا و به طرف دهانه داخلی رحم (سرویکس) شروع به حرکت میکند. دهانه داخلی رحم همانطور که در جلسات قبلی گفته شد، دارای سوراخ بسیار ریزی است که فقط به اسپرم اجازه ورود می دهد. اسپرم از  این دهانه هم عبور کرده و به سمت بالای جسم رحم به حرکت خود ادامه می دهد.
اسپرم را در همین جا رها کرده و سراغ تخمک می رویم.
گفتیم که در هر سیکل یک یا چند فولیکول حاوی تخمک، بالغ می شوند و طی تخمک گذاری از تخمدان بیرون می افتند. این تخمک ها که دورن فضای شکمی و مقابل دهانه لوله های فالوپ رها شده اند، توسط لوله های فالوپ گرفته می شوند. همانطور که گفته شد، لوله های فالوپ دارای مژک هایی هستند که حرکات زنشی به سمت جسم رحم دارند.

 

تخمک رها شده، درون لوله فالوپ به سمت جسم رحم حرکت می کند. گفتیم که اسپرم هم از سمت مقابل از واژن به سمت جسم رحم در حال بالا آمدن بود. غالب اوقات اسپرم و تخمک در انتهای لوله فالوپ و ابتدای جسم رحم به یکدیگر می رسند. حالا اسپرم باید وارد تخمک بشود تا بتواند با تخمک ترکیب بشود.
دور تا دور تخمک را لایه های پروتئینی ضخیمی گرفته است تا از تخمک گرانبها در سفرش از تخمدان ها به جسم رحم، حفاظت بکند. اسپرم برای ورود به تخمک باید از سد این لایه پروتئینی غلیظ بگذرد.

اسپرم این کار رابوسیله آنزیم های موجود در کلاهک خود انجام میدهد. در واقع اسپرم بوسیله این آنزیم ها، تخمک را سوراخ کرده و وارد آن می شود. برای بارور کردن هر تخمکی فقط یک اسپرم کافی است اما گفتیم که در هر بار انزال میلیون ها اسپرم وارد دستگاه تناسلی خانم می شوند. حالا چگونه از ورود بقیه اسپرم ها جلوگیری میشود؟
بعد از ورود اولین اسپرم به درون تخمک، اطراف تخمک بوسیله لایه پروتئینی غلیظ دیگری گرفته می شود که این لایه پروتیئینی بوسیله هیچ اسپرمی قابل خراب شدن نیست. بنابراین اسپرم های بعدی نخواهند توانست وارد تخمک بشوند. طول عمر اسپرم ها یک هفته است ولی فقط تا 48 ساعت قابلیت باروری دارد. ولی تخمک 24 و به ندرت 48 ساعت زنده مانده و قابلیت باروری دارد. بنابراین اسپرم هایی که نتوانسته اند به تخمک راه پیدا بکنند، درون دستگاه تناسلی خانم مرده و توسط سیستم دفاعی بدن خانم، حذف می شوند.
گفتیم که درون اسپرم و تخمک یک نسخه کپی از ژن های آقا و خانم وجود داشت. این نسخه های ژنتیکی باید با هم ترکیب شده و نسخه جدید ژنتیکی برای جنین بسازند. این عمل لقاح نام دارد. اما نسخه های ژنتیکی چه هستند؟
تمام صفاتی که هرکدام از ما داریم، مثل رنگ چشم، بلندی قد و جعد موها، همگی بر روی یک سری سلول به نام کروموزوم بصورت کد هایی به نام ژن، نوشته شده اند. در واقع دستور العمل ساختن تمام بخش های بدن هرکدام از ما، از روی این ژن ها گرفته می شود. صفات یک نوزاد در واقع انتخابی تصادفی از صفات پدر و مادر اوست. گاهی این انتخاب بر حسب این است که ژن این صفت در کدام یک از ایشان قوی تر بوده و بروز بیشتری داشته است.
به تخمک و اسپرم برگردیم. وقتی نسخه ژنتیکی درون اسپرم و تخمک با هم ترکیب شدند، نسخه ژنتیکی جدیدی به صورت تصادفی، ساخته می شود که در واقع همان الگوی ژنتیکی فرزند این پدر و مادر است. این سلول جدید حالا تخم نام دارد و جنین را خواهد ساخت. حالا این تخم که در جسم رحم از ترکیب اسپرم و تخمک ساخته شده است، در یکی از دیواره های رحم، در لایه اندومتر که در بالا توضیح داده شد، جایگزین می شود به این ترتیب که بافت مخاطی اندومتردیواره را سوراخ کرده و درون آن قرار می گیرد و رشد و تغییرات خود را شروع می کند.

درباره وبلاگ

پس از فیلتر شدن وبلاگ قبلی ام اقدام به تاسیس وبلاگی جدید با نامی کاملا متفاوت نمودم.
شما دوستان عزیز میتوانید سوالات خود را در رابطه با مسایل جنسی در قسمت نظرات مطرح کنید تا به آنها پاسخ داده شود.
مدیر وبلاگ : شاهین خیری

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان