تبلیغات
๑۩۞۩๑پاسخگویی به ...๑۩۞۩๑ - روشهای پیشگیری از بارداری
๑۩۞۩๑پاسخگویی به ...๑۩۞۩๑

دوستان ما

آرشیو موضوعی

آرشیو

مقالات

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

روشهای پیشگیری از بارداری

روشهای پیشگیری از بارداری

صحبت در باب لزوم استفاده از روش های کنترل از بارداری موضوعی است که نزدیک به دو دهه است به اندازه کافی مورد بحث  و بررسی قرار گرفته است. بنابراین درباره اینکه باید از روش های پیشگیری از بارداری استفاده بشود، صحبتی نمی کنیم و به توضیح این روش ها و اینکه چه زمانی باید از کدام روش استفاده بشود بپردازیم.
بهترین راه برای انتخاب یک روش مناسب پیشگیری از بارداری مشورت با یک پزشک است. در صحبت با یک پزشک شما باید اطلاعاتی به پزشک بدهید که او بتواند روشی مناسب شما را پیشنهاد بکند.
در این چند مقاله بطور خلاصه شیوه عملكرد این روش ها را برای شما توضیح می دهیم.
به ترتیب از روش هایی شروع می كنیم كه بیشترین احتمال بارداری را دارند و به روش های مطمئن تر می رسیم.

-روش پیشگیری طبیعی:
در این روش، زوجین بدون توجه به اینكه در چه زمانی از سیكل قاعدگی قرار دارند، (مقاله 2-3 پاتولوژی سیكل قاعدگی/ در سایت) اقدام به مقاربت می كنند ولی هنگام خروج منی، آلت از واژن خارج می شود. بارداری زمانی اتفاق می افتد كه تخمك و اسپرم با هم برخورد داشته باشند. در این روش به جهت جلوگیری از ورود اسپرم به بدن خانم، اسپرم و تخمك برخوردی ندارند، فلذا نباید خانم باردار بشود. ولی این روش بیشترین میزان خطا را دارد به این جهت كه مایعی كه قبل از انزال كامل از آلت بیرون می آید هم حاوی اسپرم است. بنابراین با ورود این مایع به واژن هم، حاملگی ممكن است رخ بدهد. علاوه بر این، همیشه این روند كامل انجام نمی شود و ممكن است انزال در واژن اتفاق بیفتد. بنابراین این روش قابل اعتماد نیست.

-روش پیشگیری دوره ای:
در این روش نزدیكی ها بر اساس سیكل قاعدگی زمان بندی می شوند. همانطور كه در مقاله (1-3 سیكل قاعدگی) در سایت توضیح داده شده است، تخم گذاری در روز 14 ام، قبل از خونریزی بعدی اتفاق می افتد. بر همین اساس مدت زمان هر سیكل قاعدگی كامل را 28 روز در نظر می گیریم. در این روش از دو روز مانده به روز 14 ام و دو روز بعد از آن _كه نزدیك به زمان تخمك گذاری است،_ نزدیكی انجام نمی شود. همانطور كه میدانید سیكل قاعدگی در خانم ها ممكن است كه از نظر زمانی با تغییرات زیادی همراه باشد كه عادی هم هست. به دلیل همین تغییرات زمانی، این پیشگیری به هیچ وجه قابل اعتماد نیست. زیرا ممكن است تخمك گذاری زودتر از موقع تعیین شده اتفاق افتاده باشد و موجب باروری شود.
البته برای تعیین دقیقتر زمان تخمك گذاری، شیوه هایی نظیر پایش روزانه درجه حرارت یا استفاده از چارت زمانی تغییرات ترشحات رحمی هم وجود دارد، ولی این روش ها بیشتر در مورد زوج های نابارور كه میخواهند اقدام به درمان بكنند استفاده می شود. ولی در مورد زوج های عادی استفاده از آن، موردی ندارد.

_ استفاده از وسایل داخل رحمی (IUD)

بافت اندومتر (دیواره) رحم قابلیت خاصی دارد به این ترتیب كه اگر وسیله ای درون بافت قرار بگیرد، بافت رحم قابلیت جایگزینی جنین را از دست خواهد داد. البته این مسئله بطور تجربی صد در صد نیست و دیده شده كه با وجود جسم خارجی، رحم توانسته جنین را در خود بپذیرد و پرورش بدهد. از این خاصیت برای جلوگیری از بارداری استفاده می شود، به این ترتیب كه وسیله ای استریل شده به نام IUD بوسیله ماما یا پزشك متخصص در بافت رحم جایگزین می شود. در این شرایط تخمك با اسپرم برخورد كرده و لقاح می یابد و تخم تشكیل می شود ولی این تخم نمی تواند در بافت اندومتر رحم جایگزین شود، فلذا بارداری اتفاق نخواهد افتاد.
با توضیح بالا واضح است كه IUD تاثیری بر روی سیكل قاعدگی ندارد. بنابراین بعد از قرار دادن IUD، سیكل های ماهیانه خونریزی شما ادامه خواهد داشت، فقط ممكن است زمان آن تغییراتی داشته باشد. IUDها انواع و شكل های مختلفی دارند ولی همگی از همین اصل كلی تبعیت می كنند. IUDهای قدیمی فقط یك جسم پلاستیكی یا فلزی بودند كه داخل رحم قرار می گرفتند ولی امروزه اكثر انها در لایه های فلزی خود هورمون دارند. این هورمون ها بصورت اهسته در خون ازاد می شوند و اثر قرص های هورمونی را در میزان كمتری بوجود می اورند.قرار دادن IUD باید فقط بوسیله فرد متخصص انجام بشود زیرا در صورتی كه وسیله را بالاتر از حد قرار بدهند، ممكن است باعث آسیب رحم بشود.قرار دادن IUD چند شرط دارد كه ماما یا متخصص زنان و زایمانی كه به او مراجعه می كنید، موظف است این موارد را در شما چك بكند. از جمله اطمینان از عدم بارداری، اطمینان از عدم وجود خونریزی نابه جا رحمی، اطمینان از عدم وجود سلول های سرطانی در بافت رحمی، اطمینان از عدم وجود زخم های اندومتر ناشی از پروسه های قبلی رحمی مثل فریز كردن. این موارد بوسیله آزمایشات مربوطه تایید می شود.
همچنین بعد از قرار دادن آن باید بصورت ماهیانه توسط ماما یا پزشك متخصص معاینه انجام بشود تا مطمئن بشود كه این وسیله نه از محل خود حركت كرده است و نه باعث عفونت شده است. در صورتی كه شما از IUD استفاده می كنید، باید بهداشت تناسلی خود را خیلی دقیق تر از معمول رعایت بكنید. همچنین در صورتی كه علاوه بر علایم معمول عفونت شامل سوزش و خارش و ترشح، دردی در ناحیه زیر دل خود احساتس كردید، در اولین فرصت به پزشك مراجعه كنید تا شما را معاینه بكند.
از مشكلات شایعی كه پس از قرار دادن IUD خانم ها از آن شكایت می كنند،‌ دوره های خونریزی شدیدتر، طولانی تر و دردناك تر خواهند داشت. البته این مشكلات با IUD های هورمون دار كمتر مشاهده شده است.
در مراكز بهداشتی درمانی شهر ها، و خانه های بهداشت روستایی، IUD بصورت رایگان قرار داده می شود و ماهیانه توسط ماما معاینه می شود تا در محل صحیح قرار گرفته باشد. با مراجعه به مركز بهداشتی یا خانه بهداشت منطقه خود می توانید با ثبت مشخصات خود و خانواده تان از این امكان استفاده بكنید.

دیگر موارد پیشگیری از بارداری در مقاله بعدی خواهد آمد.

درباره وبلاگ

پس از فیلتر شدن وبلاگ قبلی ام اقدام به تاسیس وبلاگی جدید با نامی کاملا متفاوت نمودم.
شما دوستان عزیز میتوانید سوالات خود را در رابطه با مسایل جنسی در قسمت نظرات مطرح کنید تا به آنها پاسخ داده شود.
مدیر وبلاگ : شاهین خیری

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان