تبلیغات
๑۩۞۩๑پاسخگویی به ...๑۩۞۩๑ - انواع دیگر قرص های پیشگیری از بارداری(قرص های پروژسترون)
๑۩۞۩๑پاسخگویی به ...๑۩۞۩๑

دوستان ما

آرشیو موضوعی

آرشیو

مقالات

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

انواع دیگر قرص های پیشگیری از بارداری(قرص های پروژسترون)

انواع دیگر قرص های پیشگیری از بارداری(قرص های پروژسترون)

در مقاله قبلی در مورد قرص های ضد بارداری منو فازیك تركیبی صحبت كردیم.
در ابتدا چند نكته باقیمانده در باره LD: قرص های LD باعث افزایش وزن نمی شوند. این قرص ها ناباروری ایجاد نمی كنند. در صورتی كه تغییر خلق و خو ایجاد بكنند باید بعد از ماه اول برطرف بشود. تنها مشكلی كه این قرص ها می توانند ایجاد بكنند، همان حالت تهوع است. برای برطرف كردن این حالت تهوع می توانید قرص را به همراه یك قرص متوكلوپرامید (ضد تهوع) بخورید. البته این حالت تهوع بعد از یكی دو ماه مصرف قرص ها، در اكثر افراد از بین خواهد رفت. در صورتی كه همزمان با مصرف قرص ها مشكل دیگری پیدا كردید، آن را به قرص نسبت نداده و حتما به پزشك معالج خود مراجعه بفرمایید.
ضمنا مصرف LD خونریزی ماهیانه را منظم و كم خواهد كرد. در صورتیكه قاعدگی شما همیشه همراه با درد بوده، LD این درد را هم كمتر خواهد نمود. ضمنا مصرف آن جنبه حفاظتی در برابر سرطان تخمدان و رحم هم دارد. در این مقاله ابتدا درباره قرص های دی فازیك و تری فازیك توضیح میدهیم، و در ادامه نوع دوم قرص ها یعنی قرصهای پروژسترون مواردی را مرور می كنیم.

*قرص های دی فازیك قرص هایی هستند كه میزان دوزاژ هورمون در هر قرص با قرص بعدی متفاوت است. این قرص ها بر اساس تغییرات هورمون های بدن طراحی شده اند. مصرف این قرص ها تنها باید با تجویز پزشك معالج شما باشد.
*قرص های تری فازیك هم مثل قرص های دی فازیك، میزان هورمون های متفاوتی دارند. رنج تغییرات در این قرص ها بیشتر از نوع دی فازیك است ولی این نوع هم باید فقط با تجویز پزشك مصرف بشود.

2-قرص های پروژسترون (مینی پیل/ قرص شیر)


در تركیب این قرص ها از یك نوع هورمون یعنی پروژسترون استفاده شده است. این قرص ها به قرص های شیر هم معروف هستند زیرا در زمان شیردهی برای جلوگیر از حاملگی مجدد مصرف می شوند. این قرص ها همچنین در خانم های با فشار خون بالا هم مورد استافده قرار می گیرند. مینی پیل هم با تجویز پزشك باید مصرف بشود.
بسیاری از خانم ها معتقدند در زمان شیردهی باردرای صورت نخواهد گرفت. در صورتیكه ریسك بارداری در این دوره خاص كمتر هست ولی وجود دارد و غالبا بارداری مجدد در زمان شیردهی، برای مادر همراه با مشكلات جسمی و روحی خواهد بود. بنابراین توصیه اكید ما استفاده از این قرص ها در زمان شیردهی برای جلوگیری از بارداری مجدد است. البته باید قبل از شروع به استفاده با پزشك خود مشورت كنید. این قرص ها هم میزان شیر مادر را بیشتر خواهند كرد و هم از راه شیر، به نوزاد آسیبی نخواهند رسانید.
نحوه مصرف قرص های مینی پیل:
این قرص ها بر خلاف LD در بسته های 28 تایی قرار دارند. یعنی این قرص ها كل یك سیكل جنسی را پوشش می دهند. اولین قرص باید روز اول سیكل (كه همان روز اول قاعدگی است) شروع بشود. قرص های بعدی به طور مرتب هر روز خورده می شود. پس از اتمام یك بسته، بسته بعدی قرص ها از فردا و بدون هیچ وقفه ای شروع می شود. بنابراین برخلاف LD، بین بسته های قرص نباید هیچ فاصله ای بیفتد. ساعت خوردن مینی پیل مهم است. بنابراین سعی كنید آن را هر شب در ساعت معینی بخورید.
هنگام مصرف مینی پیل، ممكن است عوارضی مشاده بكنید. این عوارض شامل لكه بینی یا خونریزی نامنظم است.
در صورت فراموشی مینی پیل:

-اگر یك شب خوردن قرص را فراموش كردید، هر موقع به خاطر آوردید آن قرص را بخورید و قرص بعدی را در شب بعد در همان ساعت معین بخورید. ولی تا دو هفته از یك روش پیشگیری دیگر هم (مثل كاندوم) استفاده كنید.
-اگر دو شب قرص را فراموش كردید، باید دو شب پشت سر هم دو قرص با هم بخورید. ادامه بسته را طبق روال معمول شبی یكی و در ساعت معین بخورید. ولی تا دو هفته از یك روش پیشگیری دیگر هم استفاده كنید.

درباره وبلاگ

پس از فیلتر شدن وبلاگ قبلی ام اقدام به تاسیس وبلاگی جدید با نامی کاملا متفاوت نمودم.
شما دوستان عزیز میتوانید سوالات خود را در رابطه با مسایل جنسی در قسمت نظرات مطرح کنید تا به آنها پاسخ داده شود.
مدیر وبلاگ : شاهین خیری

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان